Funktionärer sökes

På Allsvenskan visade våra medlemmar att vi har ambition och kan prestera att även hålla en stor tävling i egen regi, dessvärre har vi brist på kompetens och personer som är behöriga för att hålla i en tävling. I dagsläget finns det bara två stycken i klubben som har formell funktionärsutbildning. Sällskapet har därför tagit beslut att ge några av våra medlemmar möjlighet att utbilda sig inom kappseglings till Seglingsledare, tävlingsledare, coach och/eller domare. Vi söker nu frivilliga som vill engagera sig och satsa på funktionsnärsrollen och därigenom göra Strängnäs till en erkänd självständig kappseglingsstad. 

Vi vänder oss likväl till motorbåtsmänniskor såväl som till seglare. Så tveka inte att ta kontakt med sällskapets utbildningsansvariga Laurent Castaing på utbildning@strangnassegelsallskap.se 

För mer information gällande utbildningarna läs på Svenska seglarförbundets hemsida

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.